Ask Your Question

Angie's List Answers is the trusted spot to ask home improvement and health questions and get answers from service companies, health providers and consumers. For ratings and reviews on companies in your area, search Angie's List.

 
 
or
Submit
Top 30 Days Experts
Rank Leader Points*
1 kstreett 240
2 Guest_9020487 110
3 Guest_9190926 105
4 GoldenKid 100
5 ahowell 95
6 KnowledgeBase 95
7 skbloom 80
8 Guest_98024861 70
9 Guest_9311297 70
10 Guest_9400529 70

*Updates every 4 hours

Browse Projects By Category

Question DetailsAsked on 8/7/2017

How much is a 700 ft tear out of concreate. Cost if we dispose of our selves

We have equiptment we dispose of

Do you have the same question? Follow this Question


1 Answer

0
Votes

If you have equipment to dispose of it (like a bobcat or utility tractor or such and truck) why not just break it up yourself (assuming you are talking normal outdoor driveway or patio slab or such) - lifting with the tractor so it has no support under it makes normal 3-4" and even (with 16# sledgehammer) up to 6" break up very easily - commonly 1-2 blows per panel to crack it. Jackhammer also makes it quick - a few hours should handle that much square footage easy.


Otherwise - assuming this is accessible and outdoors, probably about $500 ballpark to break it up into a couple of foot maximum size pieces, maybe more like $1000 range for more like 1 foot pieces (hand-loading size into a pickup or low trailer).


If you have the means to dispose of - why not just rent a jackhammer and break it up yourself, including cutting connecting reinforcing, in probably 4 hours or less - goes MUCH quicker if pieces are not supported on the ground because they break up a lot quicker. 60# (90# if over 4" thick) Electric jackhammer rental with heavy duty extension cord about $100-150/day at tool rental place (remember your safety faceshield - goggles do not protect your face from flying chips). Reinforcing mesh easily cut with a spade bit for the hammer - if rebar reinforced then a flat metal-cutting chisel bit is easiest - about $15 additional rental cost/day.


BTW - on the disposal - if you can use some pavers, cut the reinforcing with an abrasive cutoff wheel or just hammer so it points down, then plant flush in the ground as pavers or a flat yard storage or lawn chair area.


Here is a previous AL question with answer which might also help:


http://answers.angieslist.com/How-con...

Answered 1 year ago by LCD




Related Questions


Terms Of Use
|
Privacy Policy