Ask Your Question

Angie's List Answers is the trusted spot to ask home improvement and health questions and get answers from service companies, health providers and consumers. For ratings and reviews on companies in your area, search Angie's List.

 
 
or
Submit
Top 30 Days Experts
Rank Leader Points*
1 kstreett 240
2 Guest_9020487 110
3 Guest_9190926 105
4 GoldenKid 100
5 ahowell 95
6 KnowledgeBase 95
7 skbloom 80
8 Guest_98024861 70
9 Guest_9311297 70
10 Guest_9400529 70

*Updates every 4 hours

Browse Projects By Category

Question DetailsAsked on 12/21/2016

I need about 3 tons of rock and sand mix, where do I get it from? How much is it? I live in Pollocksville NC.

Just need enough to patch up my driveway and fix my parking area.

Do you have the same question? Follow this Question


1 Answer

0
Votes

You realize 3 tons is a fairly SMALL quantity, right - just some hole patching, not a significant overlay ? About a cubic yard and two thirds of material, or roughly 250-300 square feet a couple of inches thick.

The best material for what you want is probably road/driveway "base" material if going a couple of inches thick - the readily compacted crushed stone they put directly under paving. Packs well, is limited to typically 3/4" maximum size (also availalbe in 1/2" maximum in some areas for thinner layer), does not have excess fines so it drains fairly well and should not muddy up significantly.

Several sources, since you are talking a small quantity -

1) some greenhouses and landscaping centers sell topsoil, fill gravel like you want, sand, etc and deliver it in small quantities in a few yard truck - commonly $50-100 delivery charge plus about $15-20/CY range commonly - so about $80-150 in your case.

2) almost any Excavation contractor will pick up material and deliver it for you - but will charge a dumptruck delivery charge typically $100-150, plus the $15-25/CY for the just couple of yards you want. If bringing "used" material be sure it is not full of demolition debris, land clearing organic debris, or petroleum products from excavation of a leaking tank or such.

3) some driveway contractors will also do this supply and delivery, especially if you are flexible on delivery date so they can drop off a fractional load from a full load going to a paving job - or possibly some used driveway base material they dug out from a job. Sometimes if you have a week or three leeway you can get the material free, just paying for the hauling $50-100 or even less, if it is material they would have had to haul to a disposal area.

4) probably best Search the List category for you is Stone and Gravel - but some will not want to haul that small a load for you.

5) other cheapest but more time consuming alternative - find a friend with an open bed pickup (preferably 3/4 ton or bigger) who does not mind if it is scratched up and go to gravel pit or concrete plant which sells aggregate also - normal 1/2-3/4 ton pickup can hold about 1500/2000# of material safely assuming you are not going to be driving on rough roads oir over about 45 mph (high speed with heavy load heats tire up and can cause blowouts) - so about 1/2CY per trip, or about 3-6 trips in your case. Same $15-25/CY cost likely. Hint - unless uyou line the bed with something to absorb the loading and prevent scratches, do NOT rent a U-Haul truck for this - a lot of people have been seriously dinged for bringing them backk all bed scratched.


Be sure if you want this tailgated - roughly spread out onthe drive/parking area using a restricted tailgate opening (they chain the gate so only a thin sheet of material can flow out as they drive slowly forward), that you tell them that when you call around - not all delivery trucks would have that capability - especially not many used by small landscaping or small-lots topsoil and gravel firms.


Also - because you are likely paying more in delivery charge than the material costs, consider if you want a larger quantity to stockpile for future use - it is commonly convenient to have some base material laying around in the yard for miscellaneous yard uses, or for future driveway/parking area touchups. For $100-200 more you could have probably a llifetime supply, if you have a convenient place to store it. (Kids also love stockpiles, if you don't mind it getting spread around a bit, to play on/in).

Answered 1 year ago by LCD




Related Questions


Terms Of Use
|
Privacy Policy