Ask Your Question

Angie's List Answers is the trusted spot to ask home improvement and health questions and get answers from service companies, health providers and consumers. For ratings and reviews on companies in your area, search Angie's List.

 
 
or
Top 30 Days Experts
Rank Leader Points*
1 LCD 2885
2 kstreett 240
3 Guest_9020487 110
4 Guest_9190926 105
5 ahowell 95
6 KnowledgeBase 95
7 skbloom 80
8 Guest_98024861 70
9 Guest_9311297 70
10 Guest_9400529 70

*Updates every 4 hours

Browse Projects By Category

Question DetailsAsked on 1/9/2015

What is the cost for R410A freon per pound?

Do you have the same question? Follow this Question


2 Answers

0
Votes

R410A is not freon - Freon is R22, just for clarification. R410a goes undernames like Puron, Florane, EcoFlour, Genotron, etc and is replacing R22 as it is phased out and R410a and similar based systems are being installed.


Excellent question, with as many answers as there are answerers. In bulk (25 or 100 lb canisters) currently runs from about $3-10/lb on the low end to as much as $40/lb depending on where you buy it, and HVAC contractors charge customers typically from $25-70/lb. Even though it is less than half the price in bulb as Freon (R22), its price has been rapidly increasing as contractors realize they can charge what the market will bear - and people have gotton used to $50-100/lb for Freon, so R410a is creeping up to the same range. I saw one 25# canister sitting around at a shop the other week that still had the distributor label on it showing $85 cost (so about $3.50/lb), technician said it was being charged out at $140/lb plus labor !


Bear in mind some contractors wrap the labor for gs recovery (required by law) and recharging into the gas cost, and some charge separately from $100-300 for the labor, so that clearly affects the final cost.

Answered 2 years ago by LCD

2
Votes

Freon is a brand name, not a type of refrigerant. DuPont chemicals owns the freon name. R22, R410a, R12 etc. are all types of refrigerant, not brand names. R410a costs around 70$ per 25 pound jug. To buy a jug you need a CFC certification. Cost per pound could be anywhere from $25-$75 per pound, not including labor in some cases.

Answered 2 years ago by Heatguy




Related Questions


Terms Of Use
|
Privacy Policy